JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY MIÓD?
   18/06/2021 09:11:03    0 Komentarzy
JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY MIÓD?

Z roku na rok popularność prawdziwego miodu rośnie. Co raz więcej osób zaczyna świadomie kupować produkty, tak aby mieć produkt jak najwyższej jakości. Czy to, że kupimy miód w makiecie w dziale ze zdrową żywnością oznacza, że na pewno otrzymamy miód najwyższej jakości?

Niestety tak się składa, że większość producentów miodów, który dostarczają swoje produkty do marketów na masową skalę, na samym końcu łańcucha bierze pod uwagę jakość miodu.

W takim razie jak rozpoznać prawdziwy, dobry i zdrowy miód oraz gdzie go kupić odpowiemy w tym artykule.

Po pierwsze.

Najlepszą formą nabycia dobrego i sprawdzonego miodu jest kupowanie od lokalnego pszczelarza lub też z rodzinnych pasiek. Kupując taki miód mamy możliwość przede wszystkim porozmawiać. Zaciągniemy porady, który miód będzie dla nas najlepszy, a może, który będzie nam bardziej smakował, bo będziemy mieli możliwość spróbować, a tym samym też ocenić jakość.

Po drugie.

Jeśli nie mamy albo nie znamy okolicznych pszczelarzy możemy spróbować zakupić miód w sklepie online. Jeśli jest to dobry sklep, który bezpośrednio prowadzi pszczelarz produkujący miód, możemy śmiało zadzwonić, porozmawiać i zasięgnąć porady.

Po trzecie.

Możemy poszukać w okolicy dobrego sklepu ze zdrową żywnością. Takie miejsca najczęściej oferują dobry miód. Najczęściej pochodzi on od lokalnych pszczelarzy albo zaufanych znajomych pszczelarzy. Minusem takich miejsc jest niestety cena, ponieważ taki sklep z wiadomych względów musi narzucić swoją marżę.

Opowiedzieliśmy o kilku pewnych miejscach, gdzie można kupić dobry miód. A teraz jak sprawdzić na własne oczy czy miód, który kupiliśmy na pewno jest wysokiej jakości.

Po pierwsze.

Prawdziwy miód nie będzie tani. Jedna pszczoła w ciągu całego życia produkuje tylko 1 łyżeczkę miodu i to już daje nam skalę przedsięwzięcia.

Po drugie.

Prawdziwy miód będzie krystalizował. Szybkość krystalizacji będzie zależała od rodzaju miodu i sposobu przechowywania. Najszybciej krystalizującym miodem jest miód rzepakowy a najwolniej akacjowy. Najlepiej przechowywać miód w chłodnym miejscu i zaciemnionym. (Miód nie lubi światła i wysokich temperatur).

Po trzecie.

Prawdziwy miód w zimnej wodzie będzie rozpuszczał się dość długo, w przeciwieństwie do cukru. I to jest bardzo dobry test na sprawdzenie czy miód jest fałszywy, bo został dodany do niego rozpuszczany cukier.  (Chociaż, przy obecnej cenie cukru to bardzo nie opłacalne.)

Po czwarte.

Prawdziwy miód nie jest tylko słodki. Może mieć nieco ostry, kwaśny, gorzki posmak. Zwróćmy jednak uwagę, że nigdy nie wyczujemy smaku owocowego. Oczywiście wyjątek stanowi tu miód z dodatkiem liofilizowanych owoców.

Po piąte i ostatnie.

Prawdziwy miód jest znacznie cięższy niż woda. Dla przykładu w słoiku 0,9l mieści się 1,2kg miodu.

Na koniec.

Kontrolą jakością miodu i produktów pszczelich zajmują się odpowiednie instytucje. Między innymi weterynaria, której kontrole mamy regularnie oraz Główny Inspektor Jakości Handlowej Produktów Rolno-spożywczych.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodac komentarz.

Sprawdź Produkty Naszej Pasieki: