ILE KALORII MA MIÓD?
   10/10/2022 09:26:16     Aktualnosci
ILE KALORII MA MIÓD?

Ile kalorii ma miód?

Zdrowy styl życia i dbałość o ciało zyskuje na znaczeniu. Coraz bardziej zwracamy uwagę na jakość pożywienia oraz wpływ na zdrowie. Sporo z nas pragnie długiego życia w dobrej kondycji psychofizycznej. Tego typu myślenie staję się gigantycznym nurtem w dzisiejszym społeczeństwie. Na każdym kroku widać wysportowane sylwetki zachęcające nas, do zadbania o siebie. Co roku śpiewane sto lat ukazuje pragnienia drzemiące w każdym z nas. Im jesteśmy starsi, tym jeszcze istotniejsze jest „sto lat” w zdrowiu.
Sporo mówi się o negatywnym wpływie cukru na człowieka. Określenia – legalny narkotyk czy biała śmierć, są znane każdemu. Miód w większości złożony jest z cukrów, stąd rodzi się pytanie. Czy jest bezpieczny dla zdrowia? Ile ma kalorii i jaki ma wpływ na nasz organizm? Na te pytania znajdziesz poniżej!

Czy miód jest bezpieczny dla zdrowia?

Tak i nie.
Może nie być dobry dla zdrowia. Spróbuj jeść codziennie połowę dużego słoika przez tydzień. Zobaczysz co się stanie. Miód zawiera spore ilości węglowodanów i powinien być stosowany
z umiarem. Szczególnie uważać powinni cukrzycy i osoby uczulone na pyłki kwiatowe.
(Pamiętajmy, że miód podajemy dzieciom powyżej 1 roku życia).
Jednak w porównaniu z białym cukrem, miód wypada rewelacyjnie. Zawiera bowiem ogromną liczbę wartościowych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, czy kobalt, a do tego także szereg witamin:
A, B1, B2, B6, B12 oraz C, kwas foliowy wraz z biotyną. To tylko niektóre z nich.
Ostateczny argument. Co smakuje lepiej – łyżeczka cukru czy łyżeczka miodu?

Ile faktycznie kalorii ma miód?

Kaloryczność miodu wacha się od 300 kcal (rzepakowy) do 400 kcal (spadziowy) w 100 g produktu. Dlatego zalecane jest spożycie około 1-2 łyżeczek miodu dziennie np. do ostudzonej herbaty, na „surowo” lub rozpuszczony w wodzie. Świetnie smakuje na kanapce, zapewniając „kopa do działania”.  Miód wykazuje o 20% mniejszą kaloryczność w porównaniu do białego cukru.

 

Podsumowując pszczoły wiedzą co dobre. Pracując każdego dnia od rana do nocy. Zbierają nektar, który później przerabiają na miód. Nawet częściowe zastąpienie cukru, miodem pozytywnie wpłynie na zdrowie naszego organizmu. Wielu dietetyków zaleca ograniczenie węglowodanów w codziennej diecie. Jeśli lubisz słodkie i nie wyobrażasz sobie życia bez takich przysmaków, to najlepszym wyjściem jest miód.