CO ZROBIĆ PO URZĄDLENIU PSZCZOŁY?
   16/01/2023 21:21:46    0 Komentarzy
CO ZROBIĆ PO URZĄDLENIU PSZCZOŁY?

Użądlenia pszczół. Po co pszczołom żądła? Jak sobie radzić, jeśli spotkamy pszczoły oko w oko?

Wielokrotnie spotkaliśmy się z opiniami, że pszczoły gryzą. Nie jest to prawda. Gryzie pies lub chomik. Pszczoły tylko i wyłącznie żądlą. Nie robią tego dla przyjemności tylko z na prawdę konkretnych powodów, które staramy się przybliżyć w poniższym materiale.

Po co pszczołom żądło?

Jest wiele prac naukowych na ten temat. Jednak najprostsza odpowiedz – do obrony rodziny. Od narodzin, aż do śmierci robotnice spełniają kolejno określone zadania. Jednym z nich jest bycie strażniczką ula. Miedzy innymi mają bronić ula i odstraszać intruzów. Najczęściej są zwierzęta, no i oczywiście człowiek, w tym pszczelarze. Żołnierki atakują zaciekle próbując znaleźć kawałek ciała lub jakąś dziurkę czy szczelinę w ubraniu przez którą mogą się dobrać do skóry ofiary. Zaczepiając odnóżami o skórę, wbijają żądło w głąb po czym wstrzykują 50-140 μg jadu. Kto tego doświadczył, wie jakie to bolesne. Dodatkowo uwalniane feromony alarmowe nakierowują kolejne strażniczki, gdzie jest dobre miejsce ataku. Nie jednokrotnie (szczególnie w pochmurne dni) uciekałem w krzaki z tego powodu. ;P Niestety po użądleniu pszczoła umiera, poświęcając swoje życie dla obrony rodziny pszczelej.


Czy można podchodzić do uli bez ryzyka pożądlenia?

Nie ma żadnej na to gwarancji. Tzw. Agresywność pszczół zależy od wielu czynników takich jak pogoda, rasa pszczół, braki pożytku, rodzaj pożytku, obecność matki, fazy księżyca (kalendarz biodynamiczny), umiejscowienie pasieki względem położenia słońca, kierunek wiatru, występowanie żył wodnych. Ryzyko namierzenia jest tym większe im bardziej denerwujemy strażniczki. Niewskazane głośne tupanie, pukanie w ul czy zaglądanie do wylotka. Pszczoły rozpoznają nas po wydzielanym dwutlenku węgla i po zapachu. Nienawidzą woni alkoholu, również tego z perfum.
Jeśli jednak nabroisz i leci na Ciebie kilka-kilkanaście pszczół mamy dla Ciebie kilka rad. Po pierwsze spokojnie oddal się jak najszybciej, można biec ;p. Po drugie nie wymachuj rękoma – tylko pogorszysz sprawę i ściągniesz uwagę koleżanek. Nie krzycz – silne fale dźwiękowe ściągną posiłki. Najprościej pobiec w kierunku lasu lub zakrzaczeń.  Dzięki temu pszczoły zgubią orientacje, wiemy co mówimy ;D Najczęstszym miejscem ukąszeń jest głowa. Pozdrowienia dla skąpo owłosionych panów.

Jak odróżnić użądlenie pszczoły od osy?

Żądło pszczoły przypomina bardziej harpun. Zakończone ostrymi wypustkami, które podczas próby wyciągnięcia, zaczepiają się w tkankę zostając w ofierze. Pszczoła odlatuje bez żądła. Osa ma żądło jak szpikulec. Może kilkukrotnie żądlić.

Jak widać na powyższym zdjęciu. Żądło pszczoły zakończone jest zbiorniczkiem na jad i trwale połączone z wnętrznościami które zostają wyrwane z ciała. Po kilku godzinach pszczoła umiera.

Co zrobić po użądleniu pszczoły?

Po pierwsze należy jak najszybciej WYDRAPAĆ żądło paznokciem lub pęsetą. Nie należy ściskać od góry ponieważ spowoduje to wstrzyknięcie całego jadu do ciała. Bolące miejsce można przemyć wodą utlenioną i zdezynfekować. Niektórzy radzę obłożenie lodem lub cebulą. Ciężko się do tego odnieść. Po prostu po kilkudziesięciu użądleniach, nasze organizmy są uodpornione.

Częstym objawem jest wystąpienie obrzęku. Znika po kilku dniach. 5 na 100 osób wykazuje uczulenie na jad pszczeli. Niezbędne jest podanie adrenaliny i przetransportowanie pacjenta niezwłocznie do najbliższego punktu SOR. Osoby uczulone mają niewiele czasu na reakcje. Najczęstsze reakcje po użądleniu u osób uczulonych to problemy z oddychaniem czy wymioty i zawroty głowy.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodac komentarz.

Sprawdź Produkty Naszej Pasieki: