CO TO JEST PIERZGA?
   20/02/2023 22:00:51    0 Komentarzy
CO TO JEST PIERZGA?

Co to jest pierzga pszczela?

Pierzga pszczela, powstająca z pyłku pszczelego (kwiatowego), to rodzaj pożywienia wytwarzanego przez pszczoły miodne. Odgrywa kluczową role w zapewnieniu rodzinie pszczelej przetrwania i odpowiedniego odżywienia nowych pokoleń. Jest źródłem wielu witamin, aminokwasów, mikro i makroelementów. Jako zdrowy suplement diety od wielu lat służy ludziom w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji.

Jak powstaje pierzga pszczela?

Powstaje poprzez zbieranie pyłku z kwiatów, przetransportowanie do go ula  i ubijanie w komórkach plastra. Podczas tego procesu dodawane są enzymy z gruczołów ślinowych oraz miód. Powstała mieszanka zalepiana jest cienką warstwą wosku i pozostawiona do fermentacji.

Powstały „chleb pszczeli” ma konsystencję podobną do granoli, o słodkim i lekko ostrym smaku. Jest bogatym źródłem składników odżywczych, w tym białek, witamin i minerałów.

Dlaczego pszczoły produkują pierzgę pszczelą?

Pierzga jest ważnym źródłem pożywienia dla pszczół miodnych, dostarczając im składników odżywczych potrzebnych do przetrwania i rozwoju. W rzeczywistości w okresach niedoboru żywności pszczoły miodne często żywią się własnymi zapasami pierzgi, aby przeżyć.

Jak pozyskuję się pierzgę pszczelą?

Pszczelarze zbierają pierzgę pszczelą ze swoich uli jako produkt uboczny przy produkcji miodu. Plastry po odwirowaniu zawierają komórki z omawianym surowcem. Jeśli na danej ramce jest go odpowiednio dużo, nadaje się do pozyskania. Odpowiednie ramki są przemrażane w temperaturze minus 20 stopni a następnie niszczone i przerabiane w specjalnie stworzonej do tego maszynie. Końcowym zabieg to ręczne oddzielenie zanieczyszczeń od właściwego produkty.

Dlaczego pierzga pszczela jest droga?

Jest to proces bardzo czasochłonny. Ze względu na prace maszyn jak i niezbędną pracę ręczną. Podczas pozyskania niszczymy ramki pszczele, które mogłyby zostać wykorzystane do dalszej eksploatacji i pozyskania miodu. Pierzga jest niezbędna do prawidłowego rozwoju rodziny pszczelej dlatego nie można zlikwidować całego zapasu w ulu. Ponadto, proces poławiania pyłku powoduje rozłożenie możliwości roboczych pszczół i mniejsza podaż świeżego pyłku w gnieździe co dodakowo ogranicza jego możliwy wziątek.

Jak stosować pierzgę pszczelą?

Znana jest jako zdrowy suplement diety. Zaleca się wsypanie około 40 g pierzgi (łyżka stołowa) do szklanki z wodą i pozostawienie na noc. W tym czasie ulegnie częściowemu rozpuszczeniu. Powstałą zawiesinę należy wypić na czczo lub po śniadaniu. Kurację stosować maksymalnie 3 miesiące w okresach przejściowych (styczeń luty marzec oraz sierpień, wrzesień, październik)

Co daje pierzga pszczela?

 Ogólnie rzecz biorąc, pierzga jest fascynującym i ważnym źródłem pożywienia, które odgrywa kluczową rolę w życiu pszczół miodnych i jest również wykorzystywane przez ludzi ze względu na swoje właściwości odżywcze.

Jest to produkt bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, K oraz H, a także pierwiastki typu: magnez, żelazo, cynk, potas. Dodatkowo pierzga zawiera także enzymy, takie jak inwertaza, katalaza, pepsyna, trypsyna, lipaza i laktaza, które wspomagają procesy metaboliczne w organizmie. Pierzgę można postrzegać również jako naturalny antybiotyk, gdyż zawiera składniki, które skutecznie walczą z bakteriami, wirusami i grzybami. Doskonale sprawdza się także podczas regenerowania organizmu, szczególnie po operacjach i zabiegach oraz wielu wielu innych.
Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą być uczulone na pyłki pszczele i powinny zachować ostrożność podczas spożywania pierzgi lub innych produktów pszczelich.


Komentarze

Zaloguj się, aby dodac komentarz.

Sprawdź Produkty Naszej Pasieki: