PROPOLIS – NIEZWYKŁY LEK Z NATURY
   05/04/2021 16:19:37    0 Comments
PROPOLIS – NIEZWYKŁY LEK Z NATURY

PROPOLIS – NIEZWYKŁY LEK Z NATURY

Propolis, nazywany też kitem pszczelim, znany jest od stuleci. Niezwykła ilość substancji aktywnych powoduje, że propolis można śmiało nazwać niezwykłym lekiem, który otrzymaliśmy za darmo od matki natury.

Co to jest propolis i jak się go pozyskuje?
Propolis służy w ulu do uszczelniania szpar i zbędnych otworów oraz utrzymania czystości i sterylności, gdyż posiada silne właściwości bakteriobójcze, a tym samym zabezpiecza ul przed inwazją bakterii, wirusów i grzybów.
Wytworzenie kitu pszczelego przez pszczoły jest zajęciem wielce pracochłonnym, gdyż potrzebna jest do tego żywica znajdująca się w szparkach kory drzew szpilkowych oraz na pączkach drzew liściastych, np. brzozy, topoli czy kasztanowca.
Propolis pozyskuje się poprzez zakładanie specjalnych siatek w górnej warstwie ula – pod powałką i daszkiem. Powodują to, że z perspektywy pszczół, ul ma bardzo dużo dziur, które trzeba zalepić tak, żeby zachować w nim odpowiednią atmosferę. Dzięki takiej metodzie pozyskiwania, otrzymujemy czysty surowiec kitu pszczelego.


Surowiec propolisu.

Co zawiera w sobie propolis?

Skład i jakość propolisu bardzo mocno uzależniony jest od miejsca pochodzenia (lokalizacji ula), rodzaju roślin z jakiej pozyskana została żywica, pory roku czy nawet rasy pszczół. Przeciętnie surowiec kitu pszczelego zawiera:
ok. 40-70% żywicy;
17% wosku pszczelego;
6% wosku roślinnego;
14% substancji lotnych, w tym olejki eteryczne;
10% substancji garbnikowych;
14% domieszek mechanicznych;
a także bardzo cenne witaminy oraz makro i mikroelementy, takie jak: żelazo, magnez, cynk, kobalt, mangan i miedź.

Na co jest propolis?
Jak wynika z wielu różnych i niezależnych od siebie badań klinicznych, propolis ma rozległe zastosowanie, a to dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwbólowym i regeneracyjnym. Poza tym kit pszczeli posiada silne właściwości antybiotyczne i ma znaczną przewagę nad antybiotykami syntetycznymi, gdyż niszczy nie tylko bakterie, ale i grzyby, które atakują organizm po zniszczeniu szczepów bakteryjnych. A to właśnie grzybice są dzisiaj poważnym problemem dla lecznictwa z racji często stosowanych antybiotyków.
Kit pszczeli sprawdza się również w likwidowaniu odleżyn, leczeniu owrzodzeń, egzemy, grzybicy, kataru, grypie, zapaleniu gardła, zatok, górnych dróg oddechowych, anginie, przeziębieniu, nieżytu gardła czy paradontozy.

Nalewka propolisowa.

Jak stosować propolis?
MLEKO PROPOLISOWE – 1 litr pełnotłustego mleka należy zagotować i wrzucić do niego 100g drobno posiekanego lub zmielonego propolisu. Mleko należy gotować na wolnym ogniu przez 10 min nie dopuszczając do wrzenia. Mieszamy wyłącznie drewnianą łyżką i przecedzamy. Po wystygnięciu utworzy się na wierzchu warstwa wosku, którą należy zdjąć. Przechowujemy w chłodnym miejscu. Pijemy max 2 łyżeczki dziennie. Stosowany w przeziębieniach i chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

NALEWKA PROPOLISOWA – 50g propolisu zalewamy 350 ml spirytusu etylowego i 150 ml wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej, przez okres 2-3 tygodni, szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez ligninę, przechowywać w ciemnej butelce. Zażywamy 15-20 kropli 2-3 razy dziennie (można najpierw wziąć odrobinę miodu na łyżeczkę, a następnie wkropić na to odpowiednią ilość propolisu). Zaleca się również dodać do herbaty z rumianku 1 łyżeczkę miodu i 30 kropli nalewki propolisowej. Stosowana przy grypie, katarze, przeziębieniach górnych dróg oddechowych, anginie.

MAŚĆ PROPOLISOWA - 70g wazeliny, 20g lanoliny, ok 15g kitu pszczelego. Najlepiej jak propolis pochodzi z nalewki. Do naczynia, najlepiej porcelanowego, wlewamy taką ilość kropli pro polisowych, aby po odparowaniu spirytusu otrzymać pożądaną dawkę czystego propolisu. Po zgęstnieniu dodajemy do niego lanolinę i wazelinę, wszystko dokładnie mieszamy. Otrzymaną maść kładziemy 2 razy dziennie (cienką warstwę) na chore miejsce, a następnie przykrywamy gazą i bandażem. Maść ta jest doskonała przy oparzeniach, wrzodach, ranach, hemoroidach, mrowieniu rąk i stóp, gośćcu czy odleżynach.
UWAGA! Maść propolisowa bardzo brudzi ubrania. 

INHALACJE Z PROPOLISU – do talerza z gorącą wodą wlać ok. 40-50 kropel nalewki, głowę przykryć ręcznikiem bawełnianym.

Comments

Log in or register to post comments

Sprawdź Produkty Naszej Pasieki: