Miód wrzosowy

Aktywne filtry

Miód wrzosowy

Jaki miód ma intrygujący kolor oraz wyróżniającą się konsystencję? Oczywiście miód wrzosowy! Nieczęsto można go spotkać na sklepowych półkach, a nawet w ofertach różnych pasiek, to prawdziwy rarytas! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że miody wrzosowe są dość rzadkie, ale jednocześnie bardzo smaczne. Warto także wspomnieć, że niektórzy uznają, że to właśnie ten specjał zasłużył na miano króla miodów. Dlaczego on? Ze względu na swoją rzadkość, która bierze się z trudności i pracochłonności podczas jego pozyskiwania (trudno odwirowuje się go z plastrów)… Jeżeli po takim wstępie zaciekawił Cię właśnie ten gatunek miodu, to mamy dobrą wiadomość. W naszej ofercie nie tylko znajdziesz wyborny wrzosowy miód, ale także poczytasz na jego temat. Specjalnie dla klientów internetowego sklepu naszej pasieki przygotowaliśmy podręczne kompendium wiedzy na temat miodów wrzosowych. Dzięki niemu poznasz właściwości i charakterystyczne cechy tego typu produktów i bez trudu będziesz w stanie rozpoznać prawdziwy miód wrzosowy! Zapraszamy do lektury oraz do zapoznania się z naszą ofertą i do składania zamówień! Jesteśmy przekonani o tym, że mamy propozycje, które rozpieszczą nawet najbardziej wybredne kubeczki smakowe, ale nie musisz nam wierzyć na słowo. Lepiej sprawdzić to osobiście, oczywiście poprzez zakupy w naszym sklepie.

Skąd się bierze miód wrzosowy i czemu jest tak rzadki?

Już we wstępie wspomnieliśmy o tym, że miód nektarowy wrzosowy jest produktem stosunkowo rzadkim, którego nie znajdziesz na półce pierwszego lepszego sklepu. Ba, nawet nie każda pasieka ma go w swojej ofercie! Jest to związane z niewielką liczbą wrzosowisk w Polsce. Tylko na nich pszczoły mogą zbierać pyłek oraz nektar z wyjątkowych, fioletowych kwiatów, jakimi są wrzosy. Warto wspomnieć o tym, że te rośliny miododajne są szczególnie cenione przez pszczelarzy. Miód wrzosowy nektarowy pozyskiwany jest od pszczół od lipca, aż po październik. Ciekawostką jest to, że jeden hektar wrzosowiska, na którym rośliny rosną w średnim zagęszczeniu, pozwala pszczołom na zebranie od 50 do 120 kilogramów miodu. W przypadku optymalnych warunków liczba ta może wzrosnąć aż do 200 kilogramów miodu! Przysmak ten ma wiele korzystnych właściwości, nie tylko dla ludzi. Niestety tak późny pożytek negatywnie odbija się na rodzinie pszczelej, która zamiast przygotowywać się do zimowli (okres zimowania u pszczół), pracuje nadal na pożytku. Najczęściej takie rodziny trzeba połączyć z innymi rodzinami, aby w ogóle miały możliwość przezimować. Stąd dość wysoka cena tego miodu. Dodatkowo miód wrzosowy bardzo trudno wywirować, przez co pszczelarze bardzo często mają problem z zepsutymi ramkami. 

Charakterystyka i właściwości miodu wrzosowego

“Miód wrzosowy - właściwości i cechy charakterystyczne” to całkiem często wpisywane w wyszukiwarkach internetowych hasło. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ coraz bardziej świadomi konsumenci chcą mieć pewność, że kupują naturalny, dobry dla zdrowia miód, jakim jest pszczeli miód wrzosowy nektarowy (taki, jaki dostaniesz w naszej pasiece), a nie sztuczny miód, który nie dostarcza organizmowi niczego poza pustymi kaloriami. Chcąc pomóc, przygotowaliśmy krótki wykaz cech charakterystycznych właśnie dla tego gatunku miodu.

  • Konsystencja - ten wyjątkowy miód w stanie płynnym ma galaretowatą postać. Dzieje się tak ze sprawą dużej ilości dekstryn oraz białek w składzie. Krystalizuje też nieco inaczej niż inne gatunki miodu.

  • Krystalizacja - po przejściu procesu krystalizacji zmienia konsystencję na ziarnistą oraz masłowatą / galaretowatą.

  • Barwa - w stanie płynnym nektarowy miód wrzosowy może mieć kolor rubinowo-brunatny, po procesie krystalizacji zmienia barwę na lekko wpadającą w pomarańcz.

  • Skład - w jego składzie nie ma zbyt wielu witamin, jest za to sporo enzymów oraz wolnych aminokwasów.

  • Właściwości prozdrowotne - ma właściwości antyseptyczne, jest dobry na układ moczowy i pokarmowy. Mężczyznom zaleca się profilaktyczne spożywanie go w celu zmniejszenia ryzyka chorób prostaty.

  • Smak i aromat - miody te są bardzo esencjonalne i posiadają naturalny zapach wrzosu, który zyskuje dzięki dużej zawartości olejków eterycznych. Jeśli chodzi o miód wrzosowy, smak jest bardzo intrygujący - jest on opisywany jako gorzkawy i ostry, co wśród miodów stanowi raczej rzadkość. Pomimo tych cech mimo wszystko ma w sobie wyczuwalną słodycz, a jego smak jest uznawany za przyjemny i delikatny (mimo charakterystycznej ostrości).

  • Czas zbiorów - od końca sierpnia do października.

Miód wrzosowy - skład 

Zanim przejdziemy do omówienia na co jest dobry miód wrzosowy, poświęćmy chwilę, aby przyjrzeć się jego składowi. Jak zaznaczyliśmy poprzednio, nie zawiera on zbyt wielu witamin, nadrabia to jednak sporą ilością wolnych aminokwasów i enzymów. Ma także wiele olejków eterycznych, którym zawdzięcza swój niepowtarzalny, wrzosowy aromat. Jak na miód, ma w swoim składzie stosunkowo dużo białka. Spożywając go dostarczysz organizmowi między innymi witamin (A, B, B6), łatwo przyswajalnego żelaza oraz biopierwiastków (potasu, chloru, fosforu, wapnia, sodu i magnezu).

Wrzosowy miód - zastosowanie

Mamy nadzieję, że dzięki nam zapamiętasz, z czego jest miód wrzosowy i czym wyróżnia się jego jego skład. W związku z tym zajmijmy się teraz równie ważną kwestią. Dla wielu osób jest ona tak samo istotna, jak smak czy konsystencja wybranego gatunku miodu. O co chodzi? Oczywiście o to, na co jest dobry nektarowy miód wrzosowy i jak go stosować? Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne polecany jest zwłaszcza w okresach przeziębień i osłabienia organizmu (nie tylko podnosi odporność, ale także chroni przed rozwojem zakażeń). Zachęca się do spożywania go osoby cierpiące z powodu zapalenia gardła oraz przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych. Można go stosować w chorobach nerek i dróg moczowych, ponieważ działa bakteriobójczo i moczopędnie. Miód ten polecany jest także osobom cierpiącym na reumatyzm oraz mających problemy z układem trawiennym (reguluje pracę jelit, ułatwia trawienie i przyswajanie składników odżywczych). Jak wspomniano, korzystnie wpływa także na prostatę, dlatego jego spożywanie jest szczególnie zalecane mężczyznom.

Skoro wiesz już na co pomaga miód wrzosowy, być może w Twojej głowie zrodziło się pytanie, jak go stosować? Nie ma w tym żadnej filozofii, można go spożywać tak samo jak inne miodowe specjały, czyli tak jak najbardziej lubisz. Nadaje się do kanapek i jogurtów, można stosować go do słodzenia napojów itd. Będzie stanowić doskonałą alternatywę dla zwykłego cukru.

Gdzie kupić miód wrzosowy? Oczywiście u nas!

Jeśli chodzi o miód wrzosowy, cena potrafi być stosunkowo wysoka, w porównaniu do innych odmian miodu. Przyczyny takiego stanu rzeczy tłumaczyliśmy na początku tego tekstu - jest to miód rzadki i trudny w pozyskaniu. Zdecydowanie jest on jednak wart każdej wydanej na niego złotówki! Jeśli chcesz kupić naturalny miód wrzosowy, o doskonałych właściwościach i niebanalnym smaku, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej pasieki! Gwarantujemy najwyższą jakość, naturalność i obsługę klienta na światowym poziomie. Kupując u nas, wspierasz polski biznes!

Nie zwlekaj więc i złóż zamówienie na pyszny miód wrzosowy dla dzieci i dorosłych. Jesteśmy przekonani o tym, że przysmak ten na pewno przypadnie do gustu zarówno starszym, jak i młodszym miodożercom. Polecamy także pozostałe produkty widoczne na wirtualnych półkach naszego sklepu internetowego. Dzięki szerokiemu asortymentowi mamy pewność, że każdy z naszych klientów znajdzie coś smakowitego dla siebie!


Sprawdź Produkty Naszej Pasieki: