Miód faceliowy

Aktywne filtry

Nie należy do najbardziej popularnych złocistych przysmaków - a to wielka strata! Miód faceliowy, bo o nim właśnie mowa z całą pewnością zasługuje nie tylko na miano szlachetnego, ale także przepysznego miodu. Jesteśmy przekonani o tym, że dzięki swoim walorom smakowym, a także aromatowi przypadnie do gustu mniejszym i większym miłośnikom słodkości. Jeśli jeszcze nie było Ci dane spróbować jego wyjątkowego smaku koniecznie zamów słoiczek w naszym sklepie internetowym. Mamy doskonały, w stu procentach naturalny miód z facelii, idealny dla dzieci oraz dorosłych. Wypróbuj go osobiście! Zachęcamy do zapoznania się z bogatym asortymentem naszej pasieki oraz do składania zamówień - wybierz nasze miody (nie tylko faceliowe), aby każdy dzień był słodszy!

Skąd się bierze miód z facelii 

Wiele osób nigdy nie słyszało o czymś takim, jak miód faceliowy. Specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy tę sekcję. Dzięki lekturze dowiesz się, z czego powstaje miód faceliowy i co czyni go tak wyjątkowym.

Facelia błękitna to popularna w Polsce roślina uprawna (jednoroczna, należąca do rodziny ogórecznikowatych), wyróżnia się błękitnymi lub fioletowymi kwiatami, a także ciemnoniebieskim pyłkiem. Trzeba przyznać, że całe pola porośnięte tą rośliną tworzą niesamowite, nieco bajkowe wrażenie. Uważny obserwator dostrzeże uwijające się nad kwiatami pszczoły, skupione na pozyskiwaniu kwiatowego nektaru - nierzadko spędzają one nad tego typu użytkami długie godziny.

Pszczelarze bardzo cenią kwiaty facelii. Często jest ona przez nich określana mianem królowej roślin miododajnych. Wszystko dzięki temu, że z jednego hektara obsianego tymi niepozornymi kwiatami można uzyskać aż do tysiąca kilogramów miodu faceliowego.

Wspomnieliśmy o tym, że miód z facelii jest wyjątkowy. Między innymi mieliśmy tu na myśli jego barwę, która może niekiedy przybierać zielonkawe odcienie. Za taki stan rzeczy odpowiada wspomniany już ciemnoniebieski pyłek. Pszczoły zbierają jego duże ilości, co może powodować taki dziwny, ale jednocześnie zupełnie naturalny kolor tego miodu. Ciekawostką jest fakt, że bardzo często w pasiekach, z których pszczoły zbierają nektar i pyłek z facelii, występuje niebieska pierzga (to substancja, którą wytwarzają pszczoły - mieszanina pyłku i miodu lub nektaru, zakonserwowana w komórkach plastra w wyniku fermentacji).

Charakterystyka i właściwości miodu faceliowego

Miód z facelii ma wiele zastosowań, jednak zanim do nich przejdziemy, skupmy się na podstawach. W tym akapicie omówiliśmy charakterystyczne cechy tego miodowego smakołyku. Jeśli interesują Cię informacje na temat konsystencji, barwy, czy smaku, wszystko znajdziesz poniżej.

  • Konsystencja - drobnoziarnista, bardzo przyjemna i ułatwiająca podjadanie tego przysmaku prosto ze słoika. Wraz z procesem krystalizacji staje się kremowy.

  • Krystalizacja - proces, który zachodzi w przypadku każdego naturalnego miodu. W przypadku facelii zajmuje on zwykle parę tygodni do kilku miesięcy. Powstają drobne kryształki.

  • Barwa - jasna. Może być żółta, nieco zbliżona do akacji, kremowa. Zdarzają się miody faceliowe o delikatnie zielonym zabarwieniu, które wbrew pozorom jest całkowicie naturalne. Wraz z przebiegiem procesu krystalizacji staje się jaśniejszy, niekiedy aż biały.

  • Skład - podobnie jak inne miody zawiera wiele glukozy oraz fruktozy i jest wysokokaloryczny. Dzięki temu stanowi wartościowy zamiennik dla sacharozy oraz cenne źródło węglowodanów.

  • Właściwości prozdrowotne - dotychczas właściwości prozdrowotne miodu z facelii nie zostały przebadane i udowodnione. Samą roślinę w medycynie ludowej stosuje się u osób cierpiących z powodu dolegliwości układu pokarmowego czy górnych dróg oddechowych.

  • Smak i aromat - smak jest słodki, z delikatnie wyczuwalną, kwaskową nutą. Aromat delikatny i ziołowo-kwiatowy. Mówi się o tym, że smak miodu faceliowego jest bardzo łagodny.

  • Czas zbiorów - miód faceliowy, w zależności od pory wysiewu roślin, można zbierać od maja aż do sierpnia.

Miód z facelii - skład 

Skład faceliowego miodu nie odbiega znacząco od innych miodowych specjałów, jakie możesz spotkać na wirtualnych półkach sklepu internetowego naszej pasieki. Znajdziesz w nim węglowodany pod postacią glukozy i fruktozy, a także:

  • niewielkie ilości białka;

  • odrobinę kwasów organicznych (np. mrówkowego, mlekowego, cytrynowego, jabłkowego, masłowego);

  • witaminy (C, PP, z grupy B);

  • całą gamę pierwiastków (żelazo, wapń, sód, potas, fosfor, kobalt, mangan, miedź);

  • enzymy (diastazę, inwertazę, oksydazę glukozową);

  • olejki eteryczne.

Zdecydowanie warto włączyć miód z facelii do swojej codziennej diety. To zdrowy smakołyk, który skutecznie pomoże zastąpić sacharozę, a także odżywi organizm i zapewni mu dostęp do składników mineralnych (przy odpowiednio zbilansowanych posiłkach). Należy pamiętać, że tak jak inne miody, ten z facelii jest wysokokaloryczny i warto zachować umiar przy jego jedzeniu. Pomimo tego, gorąco zachęcamy do jego spożywania, podobnie jak innych miodów dostępnych w ofercie naszej rodzinnej pasieki.

Faceliowy miód - zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie miodu z facelii, możliwości są niemalże nieograniczone. Od wariacji kulinarnych, aż po sztuczki, które mają poprawić wygląd. Możesz wykorzystać działanie tego płynnego złota zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak stosować miód faceliowy - poniżej znajdziesz kilka naszych podpowiedzi, wraz z cennymi uwagami.

Jeśli należysz do miłośników smaku miodu faceliowego - polecamy herbaty oraz kanapki z jego dodatkiem. Z jego pomocą wyczarujesz także pyszne sosy, owsianki i wiele innych dań. Właściwie jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia - do czego Ty dodasz miód faceliowy? Jakie pyszności upichcisz? Jeżeli chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości miodu faceliowego, pamiętaj, że podgrzany traci on swoje właściwości. Optymalna temperatura dla tego produktu to około 35 stopni Celsjusza. Powyżej 45 stopni białka w nim zawarte ulegają denaturacji, a cenne enzymy zaczynają się rozpadać. Dlatego ostrożnie z dodawaniem miodu np. do ciepłej herbaty czy mleka!

Wspomnieliśmy o tym, że miód z facelii ma także zastosowania pozakulinarne. Podobnie jak pozostałe miody doskonale odżywia i nawilża. Dlatego można go śmiało stosować w domowych kuracjach upiększających. Maska na włosy, peeling dla spierzchniętych warg, nawilżająca skórę maseczka… Wypróbuj je na sobie! Tworząc domowe kosmetyki, pamiętaj o tym, aby nie przegrzać miodu - straci wtedy swoje właściwości.

Miód - na co działa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, na co jest miód faceliowy. Jak wspominaliśmy wcześniej, w akapicie o charakterystyce i właściwościach tego produktu, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przyjmuje się jednak, że miód faceliowy ma właściwości zdrowotne zbliżone do innych miodów nektarowych. W związku z tym może on:

  • korzystnie wpływać na obniżenie ciśnienia krwi;

  • wzmacniać organizm po wysiłku fizycznym lub intelektualnym, a także w okresach przeziębień;

  • wspierać podczas chorób i zapaleń górnych dróg oddechowych, w tym astmy;

  • mieć korzystny wpływ na osoby z chorobami układu krążenia, niewydolnością serca, miażdżycą czy nadciśnieniem;

  • dobrze oddziaływać na osoby cierpiące z powodu choroby wrzodowej żołądka czy dwunastnicy.

Czy miód faceliowy dla dzieci to dobry pomysł?

Podawanie miodu faceliowego u dzieci, a także u osób dorosłych z pewnością jest dobrym pomysłem. Gorąco zachęcamy do tego, aby włączyć go do zdrowej i zbilansowanej diety, bez względu na wiek. Miód z facelii będzie smacznym, zdrowym i w pełni naturalnym zamiennikiem cukru. Można stosować go w okresie przeziębień (wiele osób właśnie wtedy najchętniej sięga po miody), ale nie tylko. Jesteśmy przekonani o tym, że jego wyjątkowy smak pasuję na każdą porę roku i sezon. Ten miód nigdy nie wyjdzie z mody! Jeśli jeszcze nie miałeś okazji go testować, koniecznie spróbuj!

Gdzie kupić miód faceliowy?

Kiedy znasz już jego właściwości i wiesz jak stosować miód faceliowy, nie pozostaje Ci nic innego, jak zakupić słoiczek tego specjału. Niezależnie od tego, czy kupujesz ten miód (czy jakikolwiek inny) pamiętaj o tym, aby sięgnąć po produkt ze sprawdzonego źródła. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że dostajesz naturalny, pełen wartości odżywczych miód, a nie jego tanią, bezwartościową podróbkę.

W naszej pasiece cenimy sobie tradycję, a zadowolenie klientów jest dla nas najważniejsze. Nasze pszczoły produkują dla Ciebie miód faceliowy, a także inne miodowe specjały. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu online, a także do składania zamówień. U nas kupisz miód faceliowy w doskonałej cenie! Polecamy także inne nasze produkty, takie jak pyłek, pierzga pszczela itd.


Sprawdź Produkty Naszej Pasieki: