Miód spadziowy / leśny

Aktywne filtry

Miód spadziowy

Znany jest pod różnymi nazwami - miód spadziowy, miód leśny, a nawet miód królewski. To naprawdę wyjątkowy produkt! Uważany za jeden z najbardziej wartościowych miodów, ze względu na swój bogaty skład, a także unikatowe właściwości prozdrowotne. Jedząc go, faktycznie możesz poczuć się jak władca świata - rozpieści on Twoje kubki smakowe, a także zadba o samopoczucie i ciało.

Warto także wspomnieć o tym, że oprócz tego, że to produkt naturalny, to także ekologiczny - i to na wielu poziomach! Pszczoły zbierają spadź wyłącznie w lasach o niskim stopniu zanieczyszczenia przez człowieka. Wypróbuj go koniecznie! W naszym sklepie kupisz ten miód z terenów leśnych w bardzo atrakcyjnej cenie. Przy okazji wesprzesz także lokalną, polską, rodzinną firmę!

Z czego jest miód spadziowy? Skąd się bierze?

Wiele osób wie, jak i z czego powstają miody nektarowe. Należą one z resztą do najbardziej rozpowszechnionych. Jeśli zaś chodzi o miód leśny, niewielka grupa ludzi będzie w stanie poprawnie określić jak powstaje. Postaramy się nieco rozjaśnić tę sytuację i opowiedzieć Ci o miodzie spadziowym - z czego powstaje i w jaki sposób? Dowiesz się tego czytając dalej.

Miód spadziowy (leśny) nie powstaje z kwiatowego nektaru. Jego powstanie zawdzięczamy temu, że pszczoły zbierają spadź - przetworzony przez owady sok z drzew. Spadź może być zarówno iglasta, jak i liściasta. W naszym sklepie online znajdziesz miód leśny ze spadzi liściastej.

Zatrzymajmy się na chwilę na spadzi oraz na tym, w jaki sposób ona powstaje. Owady, takie jak czerwce, mszyce i miodówki, pasożytujące na drzewach pobierają soki z liści, igieł i gałęzi. Przetwarzają go i wydalają jako lepki płyn o słodkim posmaku. Jego krople pozostawiane są na drzewach, skąd pobierają go pszczoły, a następnie transportują do ula, gdzie poddawany jest dalszym przemianom. To właściwie cała tajemnica. Teraz, gdy już wiesz, z czego jest miód spadziowy - koniecznie zapoznaj się z jego doskonałymi właściwościami!

Miód spadziowy - charakterystyka

Miody spadziowe można podzielić na dwa typy: liściasty oraz iglasty. Ponieważ w ofercie naszego sklepu internetowego mamy wyśmienity miód pierwszego typu, skupimy się właśnie na nim. Spadź liściasta najczęściej pochodzi z lip, klonów lub dębów.

  • Konsystencja - jest znacznie gęstsza, w porównaniu do miodów kwiatowych. Miód leśny jest dzięki temu także odrobinę cięższy (przy tej samej objętości).

  • Barwa - w przypadku miodu ze spadzi liściastej jest ona złocistożółta. Jeżeli miód był zbierany wiosną będzie on nieco jaśniejszy, jeżeli latem, odrobinę ciemniejszy. Ciekawostką jest fakt, że pod wpływem tlenu oraz światła barwa może ulec zmianie - miód ciemnieje.

  • Krystalizacja - jeżeli chodzi o krystalizację miodów leśnych, jest ona dość specyficzna i uzależniona od czasu, w jakim powstał miód. Wiosenne zbiory charakteryzują się dość niejednorodnym przebiegiem procesu krystalizacji - można w nich zaobserwować pojedyncze grudki kryształków. Miody, które powstały latem krystalizują znacznie łatwiej. Podobnie, jak w przypadku miodów gryczanych, mają tendencję, do krystalizowania na dnie słoika, podczas gdy na górze pozostaje płynny miód.

  • Składniki odżywcze - nazwa miód królewski wywodzi się właśnie z bogactwa składników odżywczych, które znaleźć można w każdym słoiku tego specjału. Zawiera aż dziewięć razy więcej biopierwiastków niż kwiatowe miody nektarowe, ponadto dwa razy więcej białek, aminokwasów i enzymów.

  • Właściwości prozdrowotne - ma bardzo korzystny wpływ na organizm. Spożywanie miodu spadziowego jest zalecane osobom w każdym wieku. Więcej o jego prozdrowotnych właściwościach przeczytasz w jednym z akapitów poniżej.

  • Smak - specyficzny, nie trafi we wszystkie gusta. Wyróżnia się on za to łagodnym, kwiatowym i bardzo delikatnym aromatem.

Poznaj wyjątkowy skład miodu spadziowego

Miody spadziowe są prawdziwie wyjątkowe i zdecydowanie zasłużyły na to, aby nazywać je królewskimi. Gorąco zachęcamy do jego spożywania każdego. Wszystkie miody z naszej pasieki są niezwykle zdrowe i warte tego, aby dać im szansę stania się składnikiem zdrowej, zbilansowanej i różnorodnej diety.

W miodach leśnych znajdziesz:

  • potas,

  • wapń,

  • sód,

  • fosfor,

  • magnez,

  • mangan,

  • glukozę i fruktozę (nawet w stosunku 2:1).

Co ciekawe, jest to jedyny typ miodu, w którego składzie znaleźć można srebro, cynę, molibden, a także wanad. Jest w nich także dużo białek, aminokwasów i enzymów oraz małe ilości witamin: A, B2, B6, C, PP oraz K.

Czy miód spadziowy nadaje się dla dzieci?

Dla kogo miód spadziowy? Czy miód leśny nadaje się dla dzieci? Jak najbardziej - można podawać go zarówno najmłodszym, jak i najstarszym. Podobnie jak inne smakołyki z naszej pasieki, także liściasty miód spadziowy będzie korzystnie wpływał na organizm. Szczególnie polecamy spożywanie go w okresie przeziębień. Należy jednak pamiętać o tym, że specyficzny smak tego miodu, z żywicznym posmakiem, nie każdemu przypadnie do gustu.

Miód spadziowy - na co pomaga?

Wiesz, z czego jest miód spadziowy, pochylmy się więc nad jego właściwościami. Zacznijmy od ciekawostki. To jedyny rodzaj miodu, którego spożywanie zalecają lekarze, którzy raczej zalecają pacjentom unikać słodkości… Mowa oczywiście o dentystach. Dlaczego polecają miód spadziowy? Ponieważ pomaga on zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego!

Poza tym miody leśne:

  • sprzyjają uregulowaniu przemiany materii (idealne dla osób odchudzających się!);

  • korzystnie wpływają na układ krążenia - regulują pracę serca, obniżają ciśnienie, poprawiają krążenie i rozszerzają naczynia krwionośne;

  • korzystnie oddziałują na pracę nerek;

  • stosowane zewnętrznie przyspieszają procesy gojenia się ran, oparzeń i odmrożeń, są doskonałe także na inne problemy skórne;

  • koją układ nerwowy - działają uspokajająco i zmniejszają napięcie lub uczucie niepokoju, wspomagają także zdrowy sen;

  • wzmacniają odporność;

  • działają odtruwająco (polecane są osobom pracującym w trudnych warunkach);

  • wspierają organizm podczas kuracji antybiotykami i sterydami oraz podczas chemioterapii;

  • poleca się osobom cierpiącym na astmę (i inne choroby układu oddechowego), kamicę nerkową, choroby układu moczowego, jelit, wątroby i dróg żółciowych, mającym problemy z sercem i układem krążenia lub doświadczającym zapalenia gruczołu krokowego. 

Warto sięgać po nie nie tylko w chorobach, ale także profilaktycznie. Zachęcamy, aby na stałe włączyć je do swojej diety.

Cena miodu spadziowego

Wyjątkowy miód leśny zasługuje na docenienie. Wyróżniają go walory zdrowotne - a cóż mamy cenniejszego niż zdrowie? Trzeba przyznać, że cena miodu spadziowego zwykle jest nieco wyższa, niż w przypadku miodów nektarowych. Ma to związek ze stosunkowo małą dostępnością spadzi - są regiony Polski, w których występuje ona zaledwie raz na kilka lat. To dodatkowo wpływa na unikatowość miodu spadziowego. W naszej pasiece dbamy o to, aby dostarczyć klientom miody leśne w jak najatrakcyjniejszej cenie.

Miód spadziowy z polskiej pasieki

Nie wiemy, czy miód leśny to Twój faworyt i zawsze musisz mieć w domu słoiczek tego specjału. Może jest wręcz przeciwnie i należysz do grupy osób, które chcą wypróbować czegoś nowego? A co, jeśli postanowiłeś zmienić dietę i włączyć do niej zdrowe, naturalne produkty? Niezależnie od tego, co Cię motywuje, mamy nadzieję, że w naszym sklepie online znajdziesz to, czego szukasz! Polecamy przepyszne, w pełni naturalne miody ze spadzi liściastej, które z pewnością przypadną Ci do gustu. Złóż zamówienie i zacznij cieszyć się ich smakiem każdego dnia!


Sprawdź Produkty Naszej Pasieki: