DLACZEGO LEPIEJ SŁODZIĆ MIODEM?
   09/03/2021 20:33:58
DLACZEGO LEPIEJ SŁODZIĆ MIODEM?

LEPIEJ SŁODZIĆ MIODEM?

Jeśli w ogóle słodzić, to zdecydowanie lepiej miodem.

Dlaczego?

Biały cukier to nic innego jak sacharoza, której 100 gram to 405 kcal, natomiast 100 gram miodu to 325 kcal, tak więc już w samej kaloryczności widać większe korzyści słodzenia miodem. Ale pójdźmy dalej. Miód to przede wszystkim cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza.

Cukry te wchłaniane są w układzie pokarmowym bezpośrednio do krwi i w zależności od indywidualnych potrzeb każdego z nas, są przetwarzane w energię lub odkładane w postaci glikogenu. Należy jednak pamiętać, że zarówno zwykły cukier jak i miód są źródłem węglowodanów prostych, które dość szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Dlatego też, o ile zdrowemu człowiekowi to nie szkodzi, o tyle dla osób z cukrzycą może to być problem.Czy to oznacza, że diabetycy w ogóle nie powinni słodzić miodem?
I czy osoby z cukrzycą nie mogą stosować miodu? 

Jeśli właściwie cukrzyca zostanie wyrównana i w odpowiedni sposób kontrolujemy wartości cukru, zarówno przed jak i po posiłku, to możemy włączyć do diety cukrzycowej maksymalnie do dwóch łyżeczek miodu. Pamiętajmy też, że cukry zawarte w miodzie także biorą udział w detoksykacji organizmu -  czyli są odtruwające. Zawierają kwasy organiczne (jabłkowy czy cytrynowy), biopierwiastki (potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, miedź i krzem), enzymy (inwertaza, amylaza, katalaza, fosfataza) i aminokwasy (między innymi alanina, glutamina, arginina i asparagina).

Ponadto, miód zawiera w sobie dużo witamin takich jak B2, B1, B6, A, D, C, K.

Dodawanie miodu do wypieków. Czy warto?

Jak wiemy ciastka z miodem -makowce czy pierniki - są znacznie bardziej aromatyczne i mają idealną konsystencję. Tak naprawdę miód możemy dodać prawie do każdego ciasta (oprócz np. biszkoptu, bezy) zastępując cukier, jednak musimy pamiętać, że zmieni on nam nieco smak wypieku.  Żeby ciasto było przepyszne należy dodać miód, który jeszcze nie skrystalizował. 

A co z właściwościami miodu?

I tu mamy złą wiadomość. Jeśli dodajemy miód do wypieku to podgrzewamy go do temperatur znacznie przewyższających bezpieczne dla niego 40 stopni Celsjusza. W tej sytuacji miód traci wszystkie swoje właściwości prozdrowotne. Należy jednak pamiętać, że nadal jest w 100% naturalnym cukrem. A jeżeli chcemy uraczyć członków naszej rodziny tą zdrową słodkością i nie stracić właściwości, to najlepiej podawać go do chłodnych deserów, letnich napojów, koktajli czy shake’ów.